HİÇBİR TÜRE YABANCI KALMAZ!

DÜNYADAN ve TÜRKİYE’DEN ŞEHİR EFSANELERİ

babadisaridabirmelekvar

Esrarengiz şekilde kaybolan insanlar, perili evler, yardım isteyen hayaletler, bitmek bilmeyen hazineler, İstanbul’un gizemli yeraltı tünelleri… Hem dünyadan hem de Türkiye’den şehir efsanelerini, yazar Fikret Topallı “Baba, Dışarıda Bir Melek Var!” isimli eserinde bir araya getiriyor.

Topallı, Baba, Dışarıda Bir Melek Var’da gerçekliği hiçbir zaman kanıtlanamayan ancak yüzlerce yıldır dilden dile dolaşan ürpertici, tuhaf, ilginç şehir efsanelerini okuyucu ile paylaşıyor. Kitapta yer alan efsaneler; yeni tarihlerde üretilmiş, tarihi eski olsa bile güncel yankıları hâlâ devam eden, kimi çok bilinen, kimi az bilinen ya da tümüyle unutulmuş hikâyeler olmalarıyla dikkat çekiyor.

Kitaptan:
“Hayaletli evler, ölümsüz ruhlar, gizemli yatırlar, mezardan çıkan ölüler, bitmek bilmeyen hazineler, lanetler, dehşet saçan katiller, uçan daireler… Hepsi bize gerçekmiş gibi anlatılır. Biz de inanırız, korksak bile inanmak isteriz. Sonra hemen paylaşırız arkadaşlarımızla, onları da etkilemek isteriz çünkü. Onlar da korkmalıdır bizim gibi. Büyümeye başlayınca da bu devam eder, okulda, iş yerinde, arkadaş toplantılarında, kahvehanelerde, askerde, hayatın her döneminde bildiğimiz, bize anlatılan şehir efsanelerini paylaşmaya bayılırız: ‘Biliyor musun benim bir arkadaşın dayısının başına ne gelmiş…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir