Maria Semple, hayatının ilk beş senesini ailesi ile birlikte Avrupa’da dolaşarak geçirdi. İspanya’da yaşarken, babası Lorenzo Tv dizisi Batman’in pilot bölümünü yazdı. Aile toplandı ve Los Angeles’a taşındı.

Daha sonra Lorenzo tanınmış bir senarist olunca, Aspen Colorado’ya taşındılar. Lise yıllarında Maria Choate Rosemary Hall’a gönderildi ve her dakikasına bayıldı.

Üniversiteyi Barnard’da okudu; yazar ya da öğretmen olacağına dair büyük hayaller kurdu. Mezun olduktan sonra Twentieth Century Fox’a bir film senaryosu satınca, planları yön değiştirdi. Film çekilmedi, ancak Maria LA’e taşındı ve filmi çekilmeyen başka senaryolara yazarak hayatını kazanmaya başladı. Yıllar önce, Aspen’de kayak yaparken tanıştığı arkadaşı Darren Star, kendisine Beverly Hills 90210’da bir iş verince Tv’ye geçti. Böylece televizyonda geçen onbeş senelik bir kariyer başlamış oldu; Ellen, Mad About You ve Arrested Development gibi şovlar için ve bulmak için başka yerlere bakmanız gereken kötü şovlar için de yazdı.

Maria bir bebeği olunca, televizyonu bıraktı ve nihayet roman yazmayı denemeye karar verdi. This One Is Mine, Little Brown tarafından 2008 Aralık Ayında yayımlandı. Maria, erkek arkadaşı ve kızı Seattle’a taşındılar; yeni romanı Neredesin Bernadette? Burada başlıyor. Maria, yazarlık dersleri verdiği, şiir üzerine çalıştığı ve yazmayı denediği Seattle’ı çok seviyor – sorduğunuz için teşekkürler .

Neredesin Bernadette, Little, Brown&Co tarafından Ağustos 2012’de yayımlandı. Bu kitabıyla eski bilinen adıyla Orange Ödülleri olan En İyi Kadın Yazar ödüllerinin 2013 yılı finalistlerinden de birisi oldu.

Yazara ulaşabileceğiniz linkler

Kitaplar

Yazarın yayınevimiz tarafından Türkçeye çevrilmiş kitapları