HİÇBİR TÜRE YABANCI KALMAZ!

Yabancı Yayınları Yeni Yayın Dönemine Nasıl Hazırlanıyor?

Yoruma Kapalı

Evet Yabancı okurları, Perdeler Aralanıyor! yazı dizimizin ikincisinde, hazır yeni yıla giriyorken ve sizler 2016 yılının kitaplarını merakla bekliyorken, biraz daha iç işlerden bahsetmeye ne dersiniz? Mesela… 2016 yılının kitaplarının hangileri olacağını nasıl belirledik, yeni yayın dönemi kitaplarını seçerken neler yaptık?

Yayın programımızı her zaman bir yıl önümüzü görecek şekilde hazırlamaya özen gösteriyoruz, her zaman geçen ayın yerine bir sonraki yılda ne kitap olacağını az çok, kabaca belirlemiş oluyor demek bu da tabii ki… Fakat yeni yıl yaklaştıkça, yeni yılın kitaplarını netleştirmek de bizler için şart oluyor ve bu işte emeği geçen herkes hummalı bir çalışmaya koyuluyor.

Öncelikle editörlerin yayın kurulu toplantılarında, ki bunlar uzun saatler süren çok “eğlenceli” toplantılar oluyor, seçtikleri kitapları neden seçtiklerini ve uygun gördükleri zaman planlamasını tüm ekibe anlatmaları ve özellikle satış ekibini buna ikna etmeleri gerekiyor. Kitapların hikâyelerini dinlerken aklımızda özellikle şu sorular geliyor:

  • Kitabın yaş grubu ve türü? Çünkü; ayda dört kitap yayımlıyoruz ve bu kitapların birbirinin önünü kesmeyeceğine emin olmalıyız, bir ay içerisinde rafa tüm yayınevlerinden çıkan kitapları düşündüğümüzde, en azından kendi kitaplarımızı birbirleriyle yarıştırmamaya özen gösteriyoruz. 😉

image7

  • Satışa çıkacakları zaman önemli… kitabın konusuna uyan ya da tezat oluşturan özel bir tarih var mı? Buna göre öngörülen tarihi öne almak ya da ötelemek gerekli olacak mı? Örneğin; yılbaşı konulu bir kitabın aralık ayında yayımlanmasının o zamanın atmosferine daha uygun olacağı gibi…

Photo

  • Rafa çıkmasını planladığımız tarihlerde dağıtım sorunu yaşama ihtimalimiz var mı? Kitaplarımız rafa her zaman cuma günleri çıkıyor, bu demek oluyor ki dağıtım için tanıtımları en geç on gün önceki salı günü hazır olmalı. Fakat rafa çıkmayı planladığımız tarihte dağıtımında olacağına emin olmalıyız, örneğin resmi tatiller, bayram tatilleri vs. gibi etkenler zaman zaman bu dağıtım planını bozabiliyor, bu nedenle daha yolun başında bunu bilip önlem almakta fayda var. Ayrıca ayın sonuna denk gelen cumalarda rafa çıkmayı pek sevmiyoruz, bunu da kabul edelim. Ayın sonu geldiğinde kimin alışverişe gücü kalmış oluyor ki hem? 😉
  • Kitabın adı, kapak fikri ile ilgili durumlar nedir? Bazen hepimiz kitabın orijinal kapağının kesinlikle kullanılamayacağında hemfikir oluyoruz ya da kitabın orijinal adının çevirisinin bir şey ifade etmediğine, fakat bazen hemfikir olamadığımız oluyor, o zaman güçlü olan kazansın diyor ve ringe çıkıyoruz 😉 Şaka bir yana, her koşulda oturup bu konuları uzun uzun tartıyor, tartışıyor ve tüm ihtimalleri değerlendirip en doğru şekli bulmaya çalışıyoruz. Ayrıca okura yapacağımız kitap sunumuyla ilgili yapabileceğimiz çalışmalar, aksesuarlar vb. fikirler de bu toplantılarda ortaya çıkıyor.

IMG_2516

Satış ekibimizin bu toplantılardaki soruları, fikirleri oldukça geniş bir alanı kapsayabileceği gibi zaman zaman da kitaba dair çok net soruları olabiliyor. Burada aklınızda tutmanız gereken şey, hepimizin kitabı size en doğru şekilde sunabilmek, en fazla okurun dikkatini çekebileceği şekilde hazırlayabilmek için çabaladığımız. Yayımladığımız her kitabı gerçekten seven ve onu okurların dünyasına salmadan önce elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza emin olmak isteyen bir ekibiz.

Bu toplantılar zaman zaman uzun ve sıkıcı olabiliyor, ancak editörlerin heyecanla kitaplarını anlatmaları dinlemek, satış ve sosyal medya ekibiyle bu kitaplar için neler yapılabileceğini konuşmak, toplantıların sonunda üzerine çalışacağımız ve yayımlanmadan önce okumak istediğim kitapların kocaman listeleriyle toplantı odasından çıkmak her zaman keyif verici.

Mesleğimin en sevdiğim, en havalı tarafı da zaten, ülkemizde rafa çıkmadan, hatta benim durumda çoğunlukla Dünya’da rafa çıkmadan kitapları okuyabilmek. Ve tabii ki, matbaadan ofise gelen kitapların ofise çıkışının kapının ağzında bekleyen kalabalığın içinde olup, kitapları ilk eline alanlardan birisi olma şansı. İç işlerinden bugünlük bu kadar… Size küçük de bir sır vereyim, merakla beklediğiniz 2016 kitaplarımızdan bir seçkiyi çok yakında buralarda bulabileceksiniz. 😉

Sormak istediklerinizi merakla bekliyoruz, unutmayın!